Az európai választópolgárok és a demokrácia arculköpése, hogy a Patrióták Európáért frakciónak nem jutott egy poszt sem az Európai Parlamentben.
Erről a külgazdasági és külügyminiszter beszélt a Mathias Corvinus Collegium (MCC) esztergomi rendezvényén szombat délután. Szijjártó Péter szerint felmerül a kérdés, hogy idehaza kövessék-e Brüsszelt, ugyanis a magyar parlamentben, ahol „állítólag diktatúra van, meg mindent lefölöz a kormánypárt, meg semmi nem jut az ellenzéknek, ott mindig úgy van, hogy az ellenzéki pártok is kapnak alelnöki pozíciókat.” Példaként a költségvetési és a nemzetbiztonsági bizottságot hozta fel. Szerinte az Európai Parlament vezetői, az úgynevezett „európai liberális mainstream”, valamint az újságírók lennének az elsők, akik kikérnék maguknak ezt a fajta gyakorlatot. Ez megint csak egy világos jel, hogy kettős mérce van az európai politikában.
Deutsch Tamás kiakadt, amiért nem választották meg jelöltjüket az Európai Parlament háznagyánakLeszavazták a fideszes jelöltet az Európai Parlamentben„Amit szabad a liberális mainstreamnek, azt nem szabad a patriótáknak. Amit szabad a baloldalnak, azt nem szabad a jobboldalnak. A szerencsénk az, hogy végső soron nem az Európai Parlament dönt Magyarország sorsáról, hanem a magyar választópolgárok, és a magyar választópolgárok világos jelt adtak arra az európai parlamenti választáson, hogy folytassuk a munkánkat” - fogalmazott a politikus, megjegyezve, hogy soha ennyi szavazatot a Fidesz európai parlamenti választáson még nem kapott, mint az idei esztendőben.
G7: Azokon a településeken, ahol a lakosság több mint 60 százaléka érettségizett, a Fidesz nem tudott többséget szerezni az EP-választásonSzijjártó Péter a későbbiekben arra is kitért, hogy állítólag nem tud beszélni olyan kollégájával a transzatlanti közösségen túl, aki ne a gratuláció, a nagyrabecsülés, a megbecsülés hangján szóljon hozzá, arra kérve őt, tartson ki az ukrajnai háborúban elfoglalt álláspontja mellett a magyar kormány. Azt hangoztatta, több szempontból is bizonyított tény, hogy a konfliktusnak nincsen megoldása a csatatéren. Érvének alátámasztására azt hozta fel, hogy Magyarország európai szövetségesei több száz milliárd eurónyi fegyvert vittek a frontvonalra, s nem történt semmi, ami Ukrajna szempontjából pozitív lenne ebből a szemszögből. A miniszter megjegyezte, hogy amikor megkérdezi az általa „háborúpártinak” tartott országok vezetőit, hogy mennyi fegyver kell még, akkor erre nem tudnak válaszolni. Megismételte, egyáltalán nem foglalkozik azzal, hogy hol lesz a külügyminiszterek szeptemberi, informális csúcsa, s szintén hasonlóan röviden rendezte le, hogy Annalena Baerbock német külügyminiszter lemondta budapesti látogatását. Ezzel kapcsolatban csak annyit mondott, a diplomáciában előfordul, hogy módosítani kell egy találkozó időpontját, ez az élet természetes rendje, ő maga pedig szívesen fogadja német kollégáját.
Vlagyimir Putyin miatt Szijjártó Péter lemondta budapesti találkozóját a német külügyminiszterrelSzijjártó Péter jelezte, továbbra is testvéri népnek tekintik a lengyeleket, ám megjegyezte, hogy kormányuk az egyik legképmutatóbb Európában. Erre példaként azt hozta fel, hogy ők is vesznek orosz kőolajat - igaz kerülőúton - miközben éppen ezért bírálják a magyar kormányt. Nyomatékosította, minden a szankciók által nem sújtott területen az együttműködés fokozására, javítására törekednek Oroszországgal. Mindezt az állítólagos „nemzeti érdekkel” magyarázta. „Miért ne folytatnánk a nukleáris együttműködést Oroszországgal akkor, amikor az Egyesült Államok első számú uránbeszállítója tavaly Oroszország volt?! Miért ne kereskednénk az oroszokkal akkor, amikor az Egyesült Államok két hónappal ezelőtt hónap-hónap összehasonlításban 50 százalékkal növelte a kereskedelmi forgalmát Oroszországgal?! Miért ne vásárolnánk földgázt Oroszországból, hogyha két hónappal ezelőtt a franciák többet vettek, mint mi?! Miért ne vásárolnánk Oroszországból földgázt, hogyha az LNG-terminálokban Nyugat-európában a legnagyobb mennyiségben Oroszországból érkezik földgáz?!” - sorolta.
Szijjártó Péter felhívta Szergej Lavrovot, hogy a magyar-orosz kapcsolatokat méltassa Orbán Viktor kijevi látogatásának a napjánSzijjártó Péter: Magyarország készen áll, hogy közvetítsen Oroszország feléAzt mondta, egész Európa bizniszel az oroszokkal, csak letagadják, mert kerülőutakon teszik és érdekes, hogy az úgynevezett „liberális média”, meg az oknyomozó újságírók sosem mennek végig ezen a szálakon. Beszélt arról is, hogy megerősödött azon álláspontja, miszerint Brüsszelből származik Ukrajna azon döntése, hogy Kijev leállítja az orosz kőolajtranzitot. Mindezt a magyar kormány úgynevezett „békepárti” álláspontjával magyarázta, s az Európai Unió nem lehet annyira gyenge, hogy tolerálja azt, hogy egy tagjelölt ország minden előzetes egyeztetés nélkül olyan döntést hozzon, ami két tagország energiaellátásának biztonságát veszélyezteti.” A tárcavezető egyértelművé tette, szó sem lehet, hogy kifizessék az Európai Békekeretből járó pénzt Ukrajnának, ameddig Kijev veszélyezteti a magyar ellátást, s az országban diszkriminálják a magyar cégeket. Közölte, minden szomszédos országgal törekedett a jó viszony kialakítására, s ez egyedül Ukrajnával nem sikerült, ami nem rajta múlt. Megjegyezte, Ukrajna villamosenergia importjának 42%-a Magyarországról származik, éppen ezért az ukránokkal szemben korrekt hozzállásra vonatkozó bármilyen nemű kritikát a leghatározottabban vissza kell utasítania.
Ukrajna kész tárgyalni az EU-val az orosz kőolaj tranzitjáról Szijjártó Péter: Magyarország blokkolja az Ukrajnának járó 6,5 milliárd forintos fegyverszállítási ellentételezés kifizetését az olajszállítás leállítása miattAz Egyesült Államokban zajló választásról szólva elmondta, hogy akkor lesz jó a magyar-amerikai viszony, amennyiben Donald Trumpnak hívják az elnököt, ha pedig a demokraták folytatják, akkor az elmúlt időszakból kiindulva nagyon sok jóra nem lehet számítani. „Bárhol járok a világban - a transzatlanti buborékon kívül - Magyarországot mindenhol az ésszerűséggel, a józan ésszel, a kölcsönös tisztelettel és a racionális hozzáállással azonosítják. Én azt gondolom, hogy ez egy óriási eredmény. Abban a világban, ahol a percepciót a nagy nemzetközi liberális médiakonglomerátumok elég erőteljesen alakítják, és ennek dacára rólunk, magyarokról a világon kifejezetten pozitívan vélekednek” - zárta gondolatsorait Szijjártó Péter.