1956;közvélemény-kutatás;Orbán Balázs;

- Már mérik, milyen hatást keltettek Orbán Balázs kijelentései 1956-ról és az orosz-ukrán háborúról

Hasonlóan, mint 2024 februárjában az elnöki kegyelmi botrány kirobbanása után. Annak a vége egyébként Varga Judit és Novák Katalin távozása lett. 

Már pénteken mérni kezdte egy közvélemény-kutató Orbán Balázs kijelentéseinek hatását - hangzott el egy Reddit-posztra hivatkozva az RTL Híradóban szombat este.

Az október 23-i megemlékezések kapcsán feltett kérdések azt firtatták, pozitívan vagy negatívan változott-e Orbán Balázs és az Orbán-kormány megítélése, illetve elfogadhatónak tartja-e a bocsánatkérést.

Az RTL kereste az Orbán-kormányt és a Fideszt, van-e közük a közvélemény-kutatáshoz, de nem érkezett válasz.

A Demokratikus Koalíció (DK) elnöke a pénteki évadnyitó sajtótájékoztatón arról beszélt, hogy az ügy közelebb hozhatja egymáshoz az ellenzéki pártokat. „Azt gondolom, hogy érdemes visszafogottságot tanúsítani az Orbán Viktorral szemben álló hazafias ellenzék egyes csoportjai, pártjai, áramlatai közötti vitákban. Nincs az az ellenzéken belüli vita, nézeteltérés, amely fontosabb lehetne annál, mint hogy közösen lépjünk fel az ország függetlenségének megvédése érdekében - fogalmazott Gyurcsány Ferenc.

Mint ismert, Orbán Balázs a Mandinernek adott interjújában az 1956-os forradalom és szabadságharccal indokolta, hogy Ukrajna helyében miért nem védekezne egy orosz katonai agresszióval szemben. „Minden országnak megvan a joga, hogy saját maga döntse el a saját sorsát, a vezetők vállalják a felelősséget. De pont '56-ból kiindulva mi valószínűleg nem csináltuk volna azt, amit Volodimir Zelenszkij elnök csinált két és fél évvel ezelőtt, mert felelőtlenség, mert látszik, hogy belevitte egy háborús védekezésbe az országát, ennyi ember halt meg, ennyi területet vesztett, mondom még egyszer, az ő joguk, szuverén döntésük, megtehették. De ha minket megkérdeztek volna, akkor mi nem tanácsoltuk volna. Miért? Azért, mert '56-ban az lett, ami lett. Mert megtanultuk, hogy itt óvatosnak kell lenni, és óvatosan kell bánni a nagyon értékes magyar életekkel. Azokat nem lehet csak úgy odadobni mások elé.” Kijelentései hatalmas felháborodást keltettek, akkorát, hogy a miniszterelnök bocsánatot is kért, de csak az egyik állításáért. 

Érdemes felidézni, hogy a Novák Katalin körül gyűrűző elnöki kegyelmi botrányban is azután kezdődött fideszes közvéleménykutatás, hogy Orbán Viktor megszólalt. A miniszterelnök megszólalása két nappal, 20224. február 10-én Novák Katalin bejelentette a lemondását.

„Hazudsz, mint mindig” - reagált Magyar Péter.