Ma, csütörtökön tartja alakuló ülését az Országos Roma Önkormányzat (ORÖ). Ahogyan arról beszámoltunk: a testület összetételében jelentős átalakulás történt, a június 9-én tartott országos roma nemzetiségi választáson több mint kétharmados többséget szerzett egy viszonylag új kormánypárti szervezet, a Cigány Közösségek Szövetsége (CiKöSz). Rajta kívül csak a Dancs Mihály által vezetett borsodi Roma Polgárjogi Mozgalom szerzett mandátumot.
A CiKöSz elnöke és listavezetője Sztojka Attila fideszes parlamenti képviselő volt, aki összeférhetetlenségi okokból nem vette át megbízólevelét, majd – miután kinevezték a Belügyminisztérium romaügyi államtitkárává – az elnöki tisztségről is lemondott.
Az alakuló ülésnek nem az ORÖ Dohány utcai székháza, hanem a fővárosi kormányhivatal egyik intézete ad otthont. Lakatos Oszkár, az előző testület általános elnökhelyettese, aki a korrupciós pénz elfogadása miatt elítélt Agócs János távollétében az elnöki teendőket is ellátta, lapunknak nyilatkozva emlékeztetett arra: az ORÖ-t – szerinte jogsértő módon – másfél évvel ezelőtt megfosztották az állami támogatástól. Azóta az országos önkormányzatnak semmiféle bevétele nincs. Rengeteg a tartozás, teljes az anyagi csőd. A Dohány utcai székházat is kénytelenek voltak bezárni, nincs miből fizetni a rezsit.
A súlyos anyagi helyzet egyik következménye, hogy az ORÖ hivatalának nincs már egyetlen dolgozója, így hivatalvezetője sem
– folytatta Lakatos Oszkár. Az átadás-átvétel, amelyre október elsejétől számítva hatvan nap áll rendelkezésre, hivatalvezető hiányában komoly nehézségekbe ütközik. A volt elnökhelyettes hozzátette, hogy a székházban olyan, szenzitív adatokat tartalmazó dokumentumokat is őriznek, amelyekbe még az elnöknek se lehet bepillantása. Lakatos Oszkár ezért nem bocsátotta az alakuló ülés rendelkezésére a Dohány utcai épületet: úgy érezte, ilyen körülmények között nem tudja vállalni a felelősséget az ott lévő papírokért és tárgyakért. Tájékoztatása szerint
az átadás-átvételre az alakuló ülés megtartása, az új elnök és a hivatalvezető megválasztása után kerülhet sor.
Az elnöki poszt várományosa Aba-Horváth István, egy debreceni roma politikus, aki a választáson – közvetlenül Sztojka Attila után – a CiKöSz listájának második helyén szerepelt. Kérdésünkre felidézte, hogy Lakatos Oszkár tavasszal már eltemette az ORÖ-t. (A jelképes szertartáson Lakatos kulcsot és láncot dobott a Dunába. Közölte, hogy „a kulcs a szabadságunk jelképe volt, a lánc pedig a politikai és kulturális elnyomás szimbóluma”.)
Ünnepélyesen eltemették az Országos Roma ÖnkormányzatotAba-Horváth István szerint a június 9-ei választást követően elegendő idő lett volna arra, hogy előkészítsék az átadást-átvételt, Lakatos Oszkár azonban csak a közelmúltban reagált megkereséseikre. Ezzel – állította Aba-Horváth István – több hónapot elvett az együttműködésből, a lehetséges megoldások kereséséből. „Nem engem bánt, vagy nem Sztojka Attila államtitkárt bántja, hanem a magyarországi cigány közösséget” – fogalmazott. Arról, hogy milyen szellemiségben fogja vezetni a roma testületet, Aba-Horváth István elmondta:
a politikai hovatartozást száműzni akarja az ORÖ-ből, de a regnáló kormánnyal mindig együtt kell működni.
Az alakuló ülés napirendi pontjai között rögtön az elnök megválasztása után jön a szervezeti és működési szabályzat módosítása. A javaslatból kiderül, hogy nevet változtat az ORÖ: ha a képviselők megszavazzák az előterjesztést,
akkor a testületet mostantól Magyarországi Romák Országos Önkormányzatának (MROÖ) fogják hívni.
Nem ez az első névváltoztatás az érdekképviselet történetében. Első alkalommal, 1995-ben a testület Országos Cigány Kisebbségi Önkormányzat (OCKÖ) néven alakult meg, később egy ideig az Országos Cigány Önkormányzat (OCÖ) nevet viselte.
Egy másik határozati javaslat szerint a közgyűlés „felhatalmazza az elnököt, hogy hatóságok bevonásával azonnal vegye birtokba az önkormányzat tulajdonában és vagyonkezelésében lévő ingó- és ingatlanállományt, amennyiben 2024. 10. 03. napon nem kapja meg a kulcsokat és a kódokat”.
Integritás Hatóság: Minimum 1,3 milliárd forint kárt okozott a magyar adófizetőknek az ORÖ felelőtlen gazdálkodása és az Emmi hanyagságaJogerősen pert veszített az ORÖ, mintegy 800 millió forint megfizetésére kötelezte a Fővárosi Törvényszék