BRFK;ORFK;családon belüli erőszak;Patent Egyesület;nők elleni erőszak;NANE Egyesület;

- Nőjogi szervezetekkel egyeztettek rendőri vezetők, több ezer bántalmazási ügyet vizsgálnak újra

 Létrehoznak egy kiemelt kommunikációs csatornát a NANE-nak és a Patent Egyesületnek, amelyen a két szervezet közvetlenül jelezheti, ha az ügyfelei eljárási szabálytalanságokat vagy méltatlan bánásmódot tapasztalnak. A jogvédők társadalmi összefogást is szeretnének, ezért folytatják a megkezdett nyomásgyakorlást, az aláírásgyűjtést is.

Az ORFK és a BRFK vezetése egy személyes találkozón is megerősítette együttműködési szándékát nők elleni erőszakkal kapcsolatban – derül ki a Patent Egyesület pénteki Facebook-bejegyzéséből, miután a rendőrség bejelentette, hogy a képzéseiket kiterjesztik és fokozott figyelemmel járnak el a párkapcsolati erőszakkal érintett ügyekben. „A napokban több ügyfelünk is jelezte, hogy megkeresést kapott a rendőrségtől, így úgy tűnik, valóban megkezdődött a korábban lezárt vagy elutasított ügyek felülvizsgálata” – írta a szervezet, és a portál kérdésére azt mondták, több ezer feljelentési ügyről lehet szó. 

A poszt szerint a BRFK továbbá létrehozott egy kiemelt kommunikációs csatornát a NANE-nak és a Patent Egyesületnek, amelyen a két szervezet közvetlenül jelezheti, ha az ügyfelei eljárási szabálytalanságokat vagy méltatlan bánásmódot tapasztalnak. A rendőrök külön figyelmet fordítanak a jövőben a kommunikációjukra is, ehhez szintén a nőszervezetek segítségét kérték. Ezek fontos kezdeti lépések, de nagyon sok munka van még hátra. A rendőrség gyors reakciója ellenére még mindig gyűjtjük az aláírásokat a kötelező, átfogó képzések bevezetéséért. Szeretnénk, hogy napirenden maradjon a téma, és továbbra is együtt képviseljük, hogy a nők helyzete azonnali változást követel Magyarországon – tették hozzá. 

„Mi 2006 óta nap mint nap beszámolunk az áldozatvédelem rendszerszintű problémáiról, a nők valóságáról. Rengetegszer szembesültünk azzal, hogy komoly veszélyben lévő nők csak egy vállvonást kaptak válaszul az igazságszolgáltató szervektől valódi segítségnyújtás helyett. Az V. kerületben meggyilkolt ügyfelünk esete kivételesen nagy láthatóságot kapott, de fontos látni, hogy sajnos közel sem volt egyedi eset. Az, hogy ennek a tragédiának végre kézzelfogható eredménye is lett, úgy gondoljuk, az üggyel kapcsolatos összefogásunk sikerességét mutatja. Ezért folytatjuk az aláírásgyűjtést és a nyomásgyakorlást, mert a valódi, rendszerszintű változásokhoz a társadalmi összefogás ereje szükséges” – emelte ki a Patent Egyesület.

Hatósági ígéret szerint mindenki, aki segítséget kér, beszélhet majd rendőrrel. Ezeket a lépéseket csak alátámasztja az IDEA Intézet lapunk által is idézett friss felmérése, amely szerint a magyar társadalom alulbecsüli a nők elleni erőszak elterjedtségének mértékét, és csak a felnőttek kevesebb mint fele gondolja azt, hogy az államnak kellene cselekednie az ilyen ügyek elharapódzása miatt. Az IDEA még azelőtt, tehát attól függetlenül vizsgálta a nők elleni, párkapcsolati erőszakkal kapcsolatos lakossági véleményeket, hogy január 29-én megrázta volna a közvéleményt a lakástűzben meggyilkolt japán anya ügye.

Ha önt vagy ismerősét erőszak éri a kapcsolatában, vagy ha valakiről úgy véli, emberkereskedelem áldozata lett, akkor hívja az Országos Kríziskezelő és információs Telefonszolgálatot a belföldről ingyenes 06-80-20-55-20 számon, vagy a nap 24 órájában ingyenesen hívható Áldozatsegítő Vonalat a 06-80-225-225-ös számon.

Személyesen az Önhöz legközelebbi Áldozatsegítő Központban kérhet segítséget, az Áldozatsegítő Központok címlistája ide kattintva érhető el.

A NANE Egyesület bántalmazott nőknek és gyermekeknek szóló segélyvonala szerda kivételével minden hétköznap 18 és 22 óra között ingyenesen hívható a 06-80-505-101-es telefonszámon.

Online bántalmazás vagy visszaélés esetén a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság által működtetett Internet Hotline internetes tájékoztató és segítségnyújtó szolgálathoz bárki tehet bejelentést a bejelentőfelületen keresztül.

Az orvosok terhelése és az Orbán-kormány ügyeleti rendszere érezteti áldásos hatásait.