elemzés;tüntetés;betiltás;Budapest Pride;gyülekezési törvény;Hadházy Ákos;EP-vita;Szentpéteri Nagy Richard;

„Semmi értelme az ilyen tüntetéseknek, Hadházy Ákosék, ha nem is szándékosan, de pontosan azt csinálják, ami a kormánynak kedvez”

Szentpéteri Nagy Richard politikai elemző szerint teljesen kontraproduktív egy ilyen esemény.

Amint azt lapunk megtudta, az Európai Parlament (EP) frakciói úgy döntöttek, hogy a jövő heti plenáris ülésen egy vitát szentelnek a Budapest Pride felvonulás betiltásának és a magyar gyülekezési törvény szigorításának. 

A vitát várhatóan jövő szerda délután tartják, hivatalosan „a közelmúltbeli magyarországi jogszabályi változások és azok hatása az alapvető jogokra” címet viseli a napirendi pont, de parlamenti forrásaink szerint egyértelműen a Pride betiltása miatt került az ügy az EP asztalára. A vitát most nem fogja kísérni európai parlamenti állásfoglalás, vagyis nem lesz szavazás az ügyben, ahol kiderülhetne, mi a pártok véleménye a magyar kormány lépéseiről.

Itthon legutóbb kedd este tüntettek a gyülekezési törvény szigorítása és a Pride betiltása miatt, a tiltakozók a Ferenciek terén gyűltek össze, majd sokan az Erzsébet, a Szabadság és a Petőfi hídnál tartottak ideiglenes hídfoglalást.

- Semmi értelme az ilyen tüntetéseknek, Hadházy Ákosék, ha nem is szándékosan, de pontosan azt csinálják, ami a kormánynak kedvez 

– mondta a megmozdulásról lapunknak Szentpéteri Nagy Richard politikai elemző. Szerinte teljesen kontraproduktív egy ilyen esemény, hiszen éppen az a Fidesz célja, hogy úgy mutassa meg az ellenzéket, hogy destabilizálják az országot, s eközben magukat a nyugodt, kormányozni képes erőnek állíthatják be a kormánypártok.

Az elemző szerint a legnagyobb probléma az olyan tüntetésekkel, mint amilyen a keddi is volt, hogy a szervezők nem határoznak meg egy konkrét célt, amivel szemben utcára hívják az embereket: a Ferenciek terén elhangzott beszédekben is több téma szóba került.

- Egy demonstrációt csak akkor szabad meghirdetni, ha van reális, elérhető, közvetlen politikai vagy szakmai cél 

– magyarázta. – Az, hogy vonják vissza a gyülekezési jogról szóló jogszabály-módosítást, nem ilyen, hiszen nem fog megtörténni. Ezen kívül a szervezőknek kell, hogy legyen B- és C-terve, még, ha kimondatlanul is, de ezek is konkrét célokról kell, hogy szóljanak. Az, hogy minden rossz, nem elég, nem értelmezhető, nem hívószó, és innentől egy ilyen tüntetés megszervezése a résztvevők becsapása.

Ezt már sokan észrevették az ellenzékiek közül, nem véletlen, hogy nem sikerül nemhogy százezreket, de még tízezreket sem az utcára vinni 

– mondta. Szentpéteri Nagy Richard hozzátette, egy demonstráció megszervezése nemcsak annyiból áll, hogy egy adott időre és helyre odahívják az embereket, de láthatóan az ellenzék ezen részének nincsenek meg a tüntetésszervezési alapismereti, hiányzik a megfelelő politikai érzékük.

- Az ilyen rendezvények politikai vakságról tanúskodnak, de nevezhetjük pótcselekvésnek vagy politikai butaságnak is, hiszen a szervezők nem veszik észre, hogy egy Fidesz által bedobott témát erőltetnek, éppen a kormánypártok szájíze szerint 

– jegyezte meg. – És ezeket a demonstrációkat nem szabad összehasonlítani a szerbiai, török vagy grúz tüntetésekkel, hiszen ott más a politikai helyzet, és mások a célok: sokkal nagyobb a rizikója kimenni egy megmozdulásra, s konkrétabbak a követelések. Ahogyan a hazai szakmai ágak különféle demonstrációival sem szabad összevetni a keddit, hiszen előbbiek esetében is ott a meghatározott cél. Az ilyen, a keddihez hasonlatos tüntetéseknek viszont semmi értelme.

Ennek ellenére a szervezők már bejelentették, a jövő kedden is demonstrálni fognak, ráadásul immáron a Kúria engedélyével. A legfőbb bírósági grémium szerint ugyanis nem elfogadható indok a tiltására a rendőrségnek az az érve, hogy a hídon akadályozták volna a közlekedést, noha a hatóság éppen emiatt nem engedélyezte a demonstrációt az eredetileg tervezett helyszínre, az Erzsébet hídra.

A vitára várhatóan egy hét múlva kerül sor.