Orbán-kormány;Oroszország;Vlagyimir Putyin;orosz gáz;rezsicsökkentés;

2023-02-02 06:00:00

Az Orbán-kormány novemberben is több százmilliárdot vett ki a zsebünkből a „rezsicsökkentés fenntartása érdekében”

Putyinék három hónapja tíz százalékig növelhették a gáz felénk alkalmazott, az irányadó, rekordközeli tőzsdei szintre rászámolt felárát - derül ki a KSH alapján végzett, parázs vitákat kiváltó számításainkból.

Bár orosz gáztarifánk novemberben 13 százalékkal, ezer köbméterenként 2162 euróra csökkent, az ár alapjául szolgáló, TTF-nek nevezett holland gáztőzsde irányadó, szeptemberi mutatója ennél is nagyobb mértékben, 15 százalékkal esett. Így az Orbán-kormány által oly sokat dicsért, 2021 végén megkötött magyar-orosz gázszerződés alapján a tőzsdei szintre rászámolt orosz felár az októberi 8 százalékról 10 százalékra nőtt – számítottuk ki a KSH-nál frissen megjelent novemberi külkereskedelmi adatokból. A magyar állam így változatlanul csillagászati összegeket fizet Putyinnak a gázért. Igaz, a TTF januári esése márciusra itt is megjelenhet.

A nyilvántartás szerint novemberben igen sok, 530 millió köbméter gáz érkezett Oroszországból, ami az új magyar-orosz gázszerződés 2021 októberi életbe lépése óta a legmagasabb érték. (Előtte viszont jóval nagyobb adagok érkeztek.) A gázért csak novemberben 1,1 milliárd eurót, 473 milliárd forintot fizettünk ki Putyinéknak.

A novemberi átlagár köbméterenként, hazai fizetőeszközben meglehetős magas, 893 forint. Ez a „rezsicsökkentett” lakossági tarifában szereplő, 50 forintos gázártétel közel húszszorosa, de még a 767 forintos „lakossági piaci áron” belül mintegy 547 forinton nyilvántartott nettó termékárnál is közel 40 százalékkal magasabb.

Bár a „rezsicsökkentett”, illetve a „lakossági piaci” áron kifizetett gáz aránya nem ismert, a fűtőanyagért kapott belföldi bevétel bizonyosan messze elmaradt az oroszoknak érte kifizetett összegtől. Ilyenkor a befolyt ellenértéket az állami költségvetés „egészíti ki" a tavaly közel ezermilliárdos, idén viszont már közel háromezermilliárdos „rezsialapból”. Októberhez hasonlóan tehát az Orbán-kormány novemberben is több százmilliárdot vett ki a zsebünkből a „rezsicsökkentés fenntartása érdekében”.

A legmagasabb tarifát, egyszersmind összeget egyébként – szintén lekövetve a holland tőzsde két hónappal korábbi, augusztusi csúcsát – októberben, a hazai tárolótöltés hajrájában fizethetett Magyarország: ezer köbméterenként közel 2500, összesen 1,2 milliárd eurót, köbméterenként több mint ezer, összesen 483 milliárd forintot.

A szerződéses képlettől egy pillanatra elrugaszkodva megállapítható, hogy a novemberben vásárolt orosz gázmennyiségért a tőzsdén ugyanazon időszak során feleannyit, 1155 eurót kellett volna fizetni. Ezzel az MVM, illetve a magyar állam 220 milliárd forintot takarított volna meg.

Furamód változatlanul nem érzékelhető Gulyás Gergely kancelláriaminiszter – röviddel az orosz gázkereskedelmet végző, állami MVM, majd Nagy Márton gazdaságfejlesztési tárcavezető október eleji bejelentése utáni – közlésének nyoma, miszerint az orosz ár megawattóránként (MWh) 150 eurós szintje feletti hányadot 2022 októbere és 2023 márciusa között elegendő 2024-2026 egyazon havában, egyenlő részletekben törlesztenünk. A MWh-nkénti orosz gázárunk októberben 255, novemberben pedig 221 euróra jön ki. Bár ez nyilvánvalóan meghaladja a 150 eurót, gázárcsökkenésnek mégsem leltük nyomát. Sőt, még nőtt is a tőzsdéhez viszonyított felár. Az okokat firtató érdeklődésünkre egy hónapja hasztalan várjuk a szaktárca válaszát.

A jövőre nézve némi reményt jelenthet, hogy a TTF januárban, folyamatos csökkenés után, tavaly szeptemberi szintje alig harmadán állt. Ez alapján, legalábbis márciusig, orosz gáztarifánk esése is borítékolható. Igaz, a KSH átfutási ideje miatt erről csak június elején lesz alkalmunk tudósítani.