gázár;orosz gáz;rezsicsökkentés;rezsiemelés;

Esett az orosz gáz ára, nőtt a sarc, amelyet Vlagyimir Putyin kivetett Magyarországra

Bár 2023 márciusában a keletről érkező fűtőanyag ára soha nem látott mértékű eséssel csaknem megfeleződhetett, az Orbán-kormány nem csökkenti a lakossági rezsit, Vlagyimir Putyin pedig tovább növelte az irányadó tőzsdéhez viszonyított felárat.

Magyarország orosz gázára március során soha eddig nem látott mértékben, 45 százalékkal zuhant - számítható ki a KSH által most frissített külkereskedelmi adatbázisból. Üröm az örömben, hogy az irányadó, TTF-nek nevezett holland tőzsde orosz gáztarifánk alapjául szolgáló, két hónappal korábbi, januári szintje még nagyobb mértékben, 46 százalékkal esett. Így a tőzsdei átlagra rászámolt orosz gázsáp – szintén euróban számolva – a februári 11 százalékról márciusban éppenséggel 13 százalékra nőhetett.

A TTF mértékegységei szerint, a tavaly decemberi, megawattóránként (MWh) 118 eurós gázár januárra 64 euróig esett. Az oroszok ez alapján, februárban 130, márciusban pedig 72 eurót kértek tőlünk földgázuk MWh-jáért.

Még érthetőbb mértékegységekre átszámolva, a decemberi, köbméterenként 452 forintos TTF januárra 239 forintig csökkent, míg a februári, 484 forintos orosz gázár márciusban köbméterenként 258 forintot kóstált. Viszonyításképp, a rezsicsökkentett, bruttó gáztarifa köbméterenként körülbelül száz, míg az átlagfogyasztás felett 767 forint. Ezen belül az általunk vizsgált tőzsdei árakkal összevethető, nagykereskedelmi tétel a rezsicsökkentett díjban 50, az átlagfogyasztás felettiben pedig pedig 547 forintra becsülhető köbméterenként. Ez alapján lényegében a januári tőzsdei és a márciusi orosz gázárra is elmondható, hogy míg a rezsicsökkentett lakossági díj az ötödére, addig az átlagfogyasztás feletti, tavaly augusztusban bevezetett díj a kétszeresére rúgott.

Ha tehát az Orbán-kormány betartaná tavalyi ígéreteit, ez alapján az átlagfogyasztás feletti lakossági tarifát – a januári, tőzsdei árak ismeretében - legkésőbb márciusban akár meg is felezhették volna. Ehhez képest a kabinet mint ez idáig elzárkózott a lakossági gázdíjak csökkentésétől.

Forintban a márciusi orosz felár – a hazai fizetőeszköz jelentős erősödése folytán – „csak” 8 százalék, de februárhoz képest ez is egy százalékpontos romlás.

Az áresés ellenére az orosz gázt beszerző MVM-en nem hatalmasodott el a vásárlási láz. Az állami energiakereskedő e kockázatos lépésének helyességét egyébként az idő visszaigazolta, mivel az irányadó piaci mutatók később még tovább estek. Márciusban így Oroszországból 373 millió köbméter gáz érkezett hozzánk. Ez 2022 azonos havának szintjét 7, az egy hónappal korábbi mértéket pedig 4 százalékkal múlja alul. Az érte kifizetett, közel százmilliárd forint pedig ötödével kevesebb a 2022. márciusi szintnél, a februárinak pedig alig több mint a fele. A hazai gáztárolók feltöltése április óta a szokatlanul magas készletállomány ellenére, megszokott ütemben zajlik

Mivel orosz gázárunkat alapvetően a tőzsde két hónappal korábbi szintje határozza meg – amit, hosszas tagadás után, Orbán Viktor május elején ismert el először -, a TTF későbbi alakulásának fényében orosz tarifánk további négy hónapra, nagyjából pontosan becsülhető. Eszerint májusban a holland tőzsde irányadó átlagára MWh-nként már 32 euróig – köbméterenként 112 forintig -, közel két éves mélypontra esett.

Ennek ismeretében viszont az is kiszámítható, hogy ha az MVM a márciusi mennyiséget nem a 2021-ben hatalmas propagandakörítéssel megkötött, 15 éves magyar-orosz szerződés alapján, hanem a szabad piacon vette volna meg, a kifizetett összeg több mint harmadát, 37 milliárdot megtakaríthattunk volna a köznek.

Lapunk tavaly január vége óta havonta közöl a kormány által titkosnak mondott orosz gázbehozatali árunkra vonatkozó becslést. Számításaink mindeddig kiállták úgy a kabinet, mint más, „független szakértők”, egyaránt nemtelen támadásait is. Így a kormánypropaganda egyre kevésbé hangoztatja, hogy új, orosz gázszerződésünk sokkal jobb lenne az előzőnél, vagy hogy segítségével a lakossági gázárak függetleníthetők lennének a tőzsdétől. Igaz, az Ukrajna ellen indított orosz támadás óta – bizonyára nem függetlenül az Orbán-kormány Putyin-barát politikájától - EU-szerte ez az egyetlen gázszerződést, amit az oroszok maradéktalanul betartanak.

Olyannyira, hogy a kabinet rendszeresen kifejezi a leszerződött, évi 4,5 milliárd köbméteren felüli orosz gázszállítmányok iránti igényét is. A többi EU-tagországba tavaly nyár óta vagy egyáltalán nem, vagy csak rendszertelenül szállítják a társadalmak működéséhez elengedhetetlen alapanyagot. Így rajtunk kívül az összes tagország más gázszállítóra állt át, így elkerülvén a téli ellátási zavarokat. A G7 nevű gazdasági szakportál szintén havi frissítésű, uniós árösszevetése szerint egyébként EU-szerte változatlanul Magyarország fizeti a legmagasabb gáztarifát az oroszoknak.

Több ezermilliárd maradhat a rezsikasszában

Tekintettel arra, hogy az irányadó, tőzsdei gázárak immár háromnegyed éve, szinte töretlenül esnek, a márciusban kialakult helyzet még inkább mérsékelte az orosz gázárat kifizető, állami MVM-re, vagyis közvetve a központi költségvetésre nehezedő anyagi nyomást. Ez azért vet fel további, szerteágazó kérdéseket, mert az Orbán-kormány a tavalyi, több mint ezermilliárdos szintről idénre 2610 milliárd forintban határozta meg az úgynevezett rezsivédelmi alap keretét, amely zömét elvileg az MVM által fizetett orosz gázszámla úgymond alacsony lakossági bevételekkel nem fedezett hányadának kifizetésére szánták. Az alap zömét ráadásul az egyes ágazatokra kivetett extraadókból fedezik. Bár 2024-re a kormány 1360 milliárd forintos rezsialapot tervez, ilyen áralakulások mellett az MVM idén a 2610 milliárd forintos rezsialap töredékét igényelheti. Ráadásul az energiacég az idénre a tavalyi rekordárakon szerződött hazai vállalkozásokon tetemes extrahasznot is elérhet. Tekintettel ugyanakkor arra, hogy a kormány az energiatőzsdék esése ellenére idén nem csökkenti az – eredendően a magas energiatőzsdék miatti veszteségek ellensúlyozására – beszedett extraadót, ezekből a költségvetésbe több ezermilliárdnyi, bármi másra elkölthető többletbevétel folyhat be.