A lépésnek a magyar politika szempontjából inkább szimbolikus jelentősége van, hiszen Rogán Antal üzleti, pénzügyi lehetőségeinek ilyen szűkítése közvetlenül nem érinti a hazai politikai berendezkedést és a hatalomgyakorlás módját – nyilatkozta Mikecz Dániel politológus arra a kérdésünkre, milyen belpolitikai következményei lehetnek annak, hogy az Egyesült Államokban nem részletezett korrupciós ügyek miatt szankciós listára tették és kitiltották az országból a fideszes kabinetminisztert.
Mikecz Dániel, aki Fulbright-ösztöndíjasaként jelenleg az USA-ban, Pittsburghben tartózkodik, hozzátette: mivel az Orbán-kormány és a Biden-adminisztráció között korábban sem volt jó a viszony, a Rogán Antallal szemben hozott döntés a Fidesz támogatóinak sem okoz nagy törést.
Az ellenzéki térfél átrendeződése és az ellenzéki választók tapasztalatai miatt a lépésnek nem várható olyan kormányellenes mozgósító ereje sem, mint amilyen a NAV-vezető Vida Ildikó kitiltása volt 2014-ben. Emlékezetes, hogy az akkori kitiltás további lendületet adott a netadós tüntetéseknek – idézte fel a politológus.
Kérdés, hogy a Rogán Antal elleni fellépés kifejezetten a nevezett politikussal szembeni szankcióként értékelhető-e, vagy olyan üzenetként, amelynek címzettje a teljes fideszes kormány. Mikecz Dániel arra hívta fel a figyelmet, hogy a listán viszonylag sok cég és személy szerepel. Az amerikai szövetségi pénzügyi kormányzat havonta többször is frissíti a listát. (Csizmazia Gábor Amerika-szakértő, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense előzőleg azt mondta a Népszavának, hogy jelenleg a világon 749 személy ellen van hatályban hasonló szankciós intézkedés. A Mikecz Dániel által lapunknak átküldött listán cégnevekkel együtt ennél nagyságrendileg több tétel található.)
Donald Trump kegyeire szorulhat Rogán AntalA döntés súlyát az adja – hangsúlyozta Mikecz Dániel –, hogy egy szövetséges ország aktív miniszterét szankcionálták.
Kormánytagokat korábban olyan országokból tiltottak ki, mint Szíria, Észak-Korea, Irán.
Példaként említette, hogy Ukrajna lerohanása után Putyin orosz elnököt és külügyminiszterét, Szergej Lavrovot is kitiltották. Szűkebb régiónkból aktív, magas hivatalban lévő politikusként a boszniai szerb elnök, Milorad Dodik került fel a listára a daytoni békemegállapodás megsértése, valamint korrupció miatt. Neki egyébként – tette hozzá – családtagjait és üzleti, politikai érdekeltségeinek tagjait is szankcionálta az USA.
Megszokott tehát, hogy egy hatalmi, korrupciós gépezet tagjai kerülnek fel a listára. Rogán Antal szerepe – elsősorban a titkosszolgálatok és a propaganda működtetésében, továbbá a politikusokat, aktivistákat érintő támadásokban betöltött szerepe – alapján Mikecz Dániel arra a következtetésre jutott, hogy az intézkedés az egész rezsimnek, a kormánynak szól.
Rogán Antalt feketelistára tették, és ez akár még Donald Trumpnak is szerezhet kellemetlen perceketArról változatlanul nincsenek információk, hogy Rogán Antalnak lennének olyan amerikai számlái, amelyeket befagyasztanának a szankció miatt. A fideszes kormányzat David Pressman távozó amerikai nagykövet „pitiáner bosszújának” minősítette a kitiltást, és kilátásba helyezte, hogy az Egyesült Államok új kormányának hivatalba lépése után megteszi a „szükséges jogi lépéseket”. David Cornstein, az Egyesült Államok volt budapesti nagykövete a közmédiának adott interjújában „szörnyű és szégyenletes” lépésnek nevezte, hogy Rogán Antal szankciós listára került: a döntéssel ő is David Pressmant hozta összefüggésbe. Ezt a nyomvonalat követve Lázár János miniszter egyenesen arra szólította fel a távozó nagykövetet, hogy messzire kerülje el Magyarországot. Karácsony Gergely főpolgármester ezzel szemben Magyarország barátjaként méltatta David Pressmant, megköszönte neki a demokrácia melletti kiállását, és arról biztosította, hogy mindig szívesen látott vendég lesz Budapesten.
Válaszolt a Miniszterelnöki Kabinetiroda, pitiáner bosszúnak tartja Rogán Antal szankciós listára tételét az Egyesült ÁllamokbanSzankciós listára tette Rogán Antalt az Egyesült ÁllamokMikecz Dániel több szakértő álláspontját megerősítve közölte: van arra lehetőség, hogy Rogán lekerüljön a listáról, azonban a jelenlegi szabályozás szerint ezt neki kell kezdeményeznie. A kérvényben a miniszternek érvelnie kell amellett, hogy a kitiltás nem megalapozott, illetve a korábbi körülmények nem állnak fenn. Maga az eljárás nem nyilvános, de a lista igen, így követhető, hogy végül valóban lekerül-e Rogán Antal neve, és mennyi idő múlva. Mikecz Dániel szerint ennyiben Rogán ügyének alakulása azt is megmutathatja, hogy valójában mekkora érdekérvényesítő ereje van Orbán Viktor miniszterelnöknek az új Trump-kormányzatban.
Nem biztos, hogy Rogán Antalnak egyszerű lesz kihúzatnia magát az amerikai szankciós listáról