A jövő évben utólag megoldják a 3-as metró légkondicionálását; lesz rá fedezet, ugyanis az Alstom-szerződésekből mintegy 36 milliárd forintot pereltek vissza - jelentette ki a kampányhajrában Tarlós István főpolgármester, aki a köztévé reggeli műsorában szólhatott a szavazókhoz.
Tarlós arról is beszélt, hogy a főváros vezetését 2010-ben 251 milliárd forintos adóssággal vették át, ebből 180 milliárd volt a Városháza közvetlen adóssága. A BKV-nál körülbelül 80 milliárdos működési adósságállomány volt. Ezt akkor, a Városháza adósságát pedig már ezt megelőzően átvállalta az Orbán-kormány - mutatott rá a főpolgármester.
Vagyis 2014-ben 0 forint adóssága volt a városnak - ebből lesz idén év végén 155 milliárd forintos tartozás, mint azt augusztusban megírta a Népszava. A főváros pénzügyi helyzete aggodalomra ad okot: jövőre Budapest adóssága megközelíti a 170 milliárd forintot, amely az adósságlimit 70 százaléka – vagyis a jövőben nem lesz lehetősége a városnak jelentős hiteleket felvenni. Eközben a főváros idei költségvetését 75 milliárd forintos hiánnyal hagyta jóvá a közgyűlés, amit nem igazán lehet kiegyensúlyozottnak nevezni. Az eladósodás tempóját szemlélteti az is: csak idén júliusban mintegy 17,5 milliárd forint folyószámlahitelt kapott a fővárosi önkormányzat az OTP Banktól.
A főpolgármester megjegyezte azt is, hogy a Lánchíd és környéke felújításánál van egy árvita, "de ilyen volt a 3-as metró infrastrukturális felújításánál is, adogatták vissza a túlárazott ajánlatokat, aztán a végén csak a helyére került a dolog".
Tarlósnak volt ideje kitérni arra is, hogy Budapest márciusban elnyerte az Európa legjobb úti célja címet. A turisztikai ipar fejlődése komoly szerepet játszik többek közt a Budapesten az utóbbi években kialakult lakhatási válságban, és sok szempontból egyre nehezebben élhetővé teszi a várost, de erről már nem beszélt a főpolgármester. Csak azt említette meg, hogy a brit gazdasági lap, az Economist szempontjai szerint ez lenne a legélhetőbb kelet-európai főváros.
Az ellenzéki lakhatási kampányról szólva Tarlós István példaként említette, hogy a zuglói képviselő-testület pár éve határozott évi száz bérlakás építéséről, de még egy sem épült meg, ellenben hetvenet eladtak a meglévőkből. Arról ugyancsak hallgatott Tarlós, hogy csak a 2014 és 2018 közti számokat nézve is az látszik: fillérekért, messze a piaci ár alatt adják el százával a fideszes önkormányzatok ingatlanvagyonukat. Belváros-Lipótváros önkormányzata négy év alatt összesen 244 lakóingatlant árusított ki, Terézváros 70, míg a VII. kerület 362 lakást, Józsefváros 327, míg a IX. kerület 243 lakóingatlant adott el jóval azok becsült piaci értéke alatt.
A kampányról szólva állította a főpolgármester, hogy ő az elvégzett munkáról és a jövőbeni tervekről próbált meg beszélni, de az ellenzék részéről "mindenről szó volt, csak erről nem. Arról nem beszélt, hogy megafonnal kiabálva hajtotta el Tordai Bence képviselőt - közben megsértve az értelmi fogyatékkal élő embereket is -, amiért Tordai vitára invitálta őt Karácsony Gergely főpolgármester-jelölttel.
Tarlós István arról is beszélt, hogy elkeserítik az utóbbi időkben napvilágra került esetek: a győri kevésbé érinti, "mert az nem Budapesten van", de a kiszivárgott hangfelvétel botránya és a kispesti "történet" az egész önkormányzatiságra, sőt az egész politikai elitre vagy politikára "rettentő rossz fényt" vet az emberek előtt. A főpolgármester kijelentette: ilyen kampányban, mint a mostani, harminc év alatt nem vett részt, azt borzasztónak, sunyinak és mellébeszélősnek tartja.