Nem szép. Kormánykörökben ezt a választ kaptam a kérdésemre, miszerint - egy pillanatra félretéve értelmetlen propagandájukat - mi az a tényleges ok, ami miatt Orbán Viktor oly olthatatlan gyűlölettel viseltet a szélerőművek iránt, hogy a világon párját ritkító módon akadályozza építésüket. (Jó, a maga módján: nyílt tiltás helyett a településhatártól 12 kilométeren kívül ad rájuk engedélyt, de így Magyarország egész területe tiltott övezet.)
Most elmerenghetnék a szépségről Platón és Kant nyomán, vagy alkalmasint idézhetném az egyszeri IFA-sofőrt, miszerint "na, az szép, bameg". De inkább maradjunk annyiban, hogy a világ gépezetében még mindig sok a csúnya, mégis szükséges alkatrész. És akkor ne vitázzunk azon, mi szebb, egy szén-, egy atom- vagy egy szélerőmű, illetve mely kitűnő gyárunk hányadik a magyar ipari szépségversenyen. És hát Orbánék döntései sem mindig tetszetősek, lásd fent.
A téma mégsem üthető el azzal, hogy ízlések és pofonok. Az Energiaklub tavaly év végi, a témát végigveséző tanulmánykötetében számos, tényszerű felmérést idéz, miszerint az emberek többsége igenis szépnek látja a szélerőműveket. A környéken lakók kiváltképp. Jó, Orbán és holdudvara fáradhatatlanul bányássza és idézi az eldugott vitákon elhangzó, szélsőséges álláspontjukhoz illeszkedő nézeteket. De ezzel legfeljebb saját híveiket hergelik. A valóság, a világszintű környezetvédelmi fordulat kisiklatására vajmi kevés.
Megalapozott ellenérvek híján Orbánék a témáról csak össze-vissza hadoválnak. Egy példa: fő energiacéljuk úgymond az „önellátás”. E tárgyú lelkesedésük sokszor oktondi fejtegetésekbe is torkollik, mint például az árambehozatal megszüntetése napelemekkel, vagy sanda célokat szolgáló, alaptalan riogatásaik az ukrán gázzárral, vagy amikor Orbán hisztérikusan sürgeti energiaösszeköttetéseinket, melyek már rég létrejöttek. Utóbbi ugyan növeli versenyképességünket, de a behozatalt is, az önellátást értelemszerűen csökkentve.
A nemzeti önellátás legszebb jelképe éppenséggel a szélerőmű lehetne, ami az Energiaklub szerint nemcsak azért szükséges, mert a hazai éghajlat igenis kedvez eme ingyenáramforrásnak, de termelési görbéjük ki is egyensúlyozná a napelemekét, ami jelentősen növelné a – hagyományos energialobbi által szintén fő célként emlegetett – ellátásbiztonságot.
Ám mivel a kormányérvek mindig a főnök makacsságához igazodnak, folytatódik a hablaty. Az, hogy a környező országokban is gombamód létesülnek szélfarmok, Orbánékból nem a lemaradás lefaragásának érzetét váltja ki. Szerintük ez így pont jó, akkor majd külföldről veszünk széláramot. Máris elengedték ezt az önellátásosdit. Hely híján nem sorolom tovább kiragadott, tudományos hivatkozások nélküli, ezoterikus érveiket titokzatos infrahangokról, elkeseredett lakókról és elhullott madarakról.
Inkább közelítek a viszolyogtató valósághoz: Orbánnak nyilván azért kedves az atom- és a napenergia, mert sokat remél belőle lopni. De akkor miért nem fedez fel hasonló lehetőségeket a széliparban?