Magyar Nemzeti Múzeum;Dúró Dóra;L. Simon László;gyermekvédelmi törvény;

2023-11-06 20:30:00

A politikai ejtőernyős főigazgatót is ledarálta az Orbán-kormány „gyermekvédelmi” törvénye

A kulturális és innovációs miniszter azonnali hatállyal menesztette a Magyar Nemzeti Múzeum vezetőjét. L. Simon László a döntést tudomásul vette, ám elfogadni nem tudja, éppen Csák János egyik korábbi levele miatt.

Az elmúlt évtizedekben még sosem fordult elő, hogy egy „ellenzéki” képviselő megbuktasson egy politikai ejtőernyős múzeumigazgatót, a Mi Hazánk elnökhelyettese, Dúró Dóra ezt most elérte Csák János asszisztálásával. A kulturális és innovációs miniszter hétfőn ugyanis azonnali hatállyal – érdemei elismerése mellett – megszüntette a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója, L. Simon László munkaviszonyát.

A Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) közleménye szerint a múzeum főigazgatója, mivel az intézménytől elvárható jogkövetést elmulasztotta, azt érdemben felhívásra sem teljesítette, olyan magatartást tanúsított, amely a munkaviszonya fenntartását ellehetetlenítette.

L. Simon László felmentésének casus bellije a Magyar Nemzeti Múzeumban vasárnap bezárt World Press Photo kiállítás, amelyet a könyvdarálós Dúró Dóra október végén feljelentett Csák Jánosnál, törvényességi felügyeleti eljárást kezdeményezve. A szélsőjobbos pártvezér szerint a Nemzetközi Sajtófotó Kiállítás bemutatásával a múzeum megsértette a „gyermekvédelmi” törvényt, mivel a tárlat LMBTQ+-kisebbség elleni erőszakot, illetve egy fülöp-szigeteki meleg idősotthon lakóit ábrázoló képsorozatot is bemutat.

A tárcavezető L. Simon Lászlótól kérte a családok védelméről szóló törvény érvényre jutásának a biztosítását, aki ezután úgy intézkedett, hogy a múzeum feltüntette: a tárlatra 18 éven aluliaknak nem adnak el jegyet. Dúró Dóra botránykeltése – hasonlóan a Meseország mindenkié című könyv ledarálásához – jó reklámnak bizonyult a nemzeti múzeumnak, amely előtt október utolsó hétvégéjén az Egységes Diákfront hét aktivistája tiltakozott, míg tömegek vártak a bejutásra. L. Simon a közösségi oldalán az épület előtt sorban álló emberekről készült képpel köszönte meg Dúró Dórának a kiállítás körüli hírverést.

Ám mint azt lapunk elsőként megírta, hiába helyeztek ki tiltó táblákat, mégis bejuthattak a gyerekek, mivel a Magyar Nemzeti Múzeum – ahogy Európa más országaiban sem megszokott - senkitől nem kérheti el a személyi igazolványát. „A múzeum a látogatók együttműködésére és szabálykövetésére támaszkodik. A weboldalon fel van tüntetve, hogy 18 éven aluliak nem vásárolhatnak jegyet, és a kiállítás bejáratánál 18 éven aluliakat korlátozó tábla is van” – nyilatkozta L. Simon a hasonló tapasztalatokat szerzett AFP kérdésére. Dúró Dóra eközben már rasszista felhangú szöveggel támadta L. Simont a közösségi oldalán. „Hogy finoman fejezzem ki magam, nem éppen magunkfajta, a Nemzeti Múzeum mégis az ő LMBTQ-sorozatát népszerűsíti” – írta a fülöp-szigeteki Hannah Reyes Morales fotográfus képei kapcsán.

Felmentése után L. Simon László a Facebook-oldalán jelentetett meg sajtónyilatkozatot. „Csák János miniszter ma reggel közölte velem, hogy felment a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatói pozíciójából, mert álláspontja szerint szabotáltam a gyermekvédelmi törvényt. A döntést tudomásul veszem, azonban elfogadni nem tudom azt. A World Press Photo kiállítás képeinek bemutatásával a múzeum szándékosan semmilyen jogszabályt nem sértett meg. Ezt maga minisztérium is elismerte korábbi levelében: >>Álláspontom szerint szándékos jogsértésre utaló körülmény a Magyar Nemzeti Múzeum részéről nem merül fel (…)<< A minisztériumi közleményben foglaltakkal ellentétben a fenntartó utasítását késlekedés nélkül és maradéktalanul betartottuk, a 18 év alatti korlátozást bevezettük és erről a fenntartót azonnal értesítettük. Négy gyermekes apaként, nagyszülőként határozottan visszautasítom, hogy gyermekeinket tőlem vagy az általam vezetett intézménytől kellene megvédeni.”

2021 április 15-én az emberi erőforrás minisztere, Kásler Miklós a múzeum megújításáért és a múzeumi integrációért felelős miniszteri biztosnak nevezte ki L. Simont, aki 2021. június 15-én fideszes parlamenti képviselőként megszavazta a "gyermekvédelmi" törvényt. L. Simon 2021. július 31-től állt főigazgatóként a múzeum élén. Korábban több jelentős kulturális funkciót is betöltött, államtitkári pozíciói nem szakmai, hanem személyi okok miatt rendültek meg: személyes konfliktusba került Balog Zoltánnal, illetve Lázár Jánossal.

– szólalt fel hétfőn Ungár Péter az országgyűlés azonnali kérdések órájában. Az LMP társelnöke a Dúró Dóra által felvetett problémát közéleti hisztériának nevezte. A képviselő szerint azért döntött így a miniszter, mert „ezt a negyvenezer homofób szavazót nem engedhette meg, hogy a Mi Hazánk elvegye önöktől. Felháborító abszurdum, hogy egy közgyűjteményi kiállításról kell beszélni az országgyűlés plenáris ülésén, mert önök nem bíznak annyira a magyar művészeti életben, hogy azt a komplex kérdést, hogy a szexualitást hogy lehet ábrázolni, lefolytassa a szabad magyar művészet. Az amit Csák János tett, szégyenteljes. Amellett, hogy szégyenteljes, végtelen kártékony” – fejezte be hozzászólását. Vitályos Eszter, a Kulturális és Innovációs Minisztérium miniszterhelyettese, parlamenti államtitkára válaszában azt mondta, hogy szó sincs homofóbiáról, „a gyermekvédelmi” törvény betartásáról van szó. 

Dúró Dóra hozzászólásában köszönetet mondott Csák János miniszternek L. Simon felmentéséért, amelyet a Mi Hazánk politikai sikereként ünnepelt.