Ősszel gyakrabban betegszünk meg. A hűvös, esős időben főként náthával, megfázással küzdünk, de az influenzaszezonban az orrfolyásos, köhögéses tünetek magas lázzal és levertséggel is társulhatnak. Ha szeretnénk elkerülni, hogy napokig ágyban kelljen feküdnünk, célszerű időben elkezdeni felkészíteni az immunrendszerünket a vírusok és baktériumok támadása ellen.
Ezek azonban nem csodaszerek, ezért célszerű már nyáron – de legalábbis ősz elején – feltölteni a vitaminkészleteinket. Ezt gyümölcsökkel és zöldséggel, valamint vitaminkészítményekkel tehetjük meg.
Leghatásosabb immunrendszer erősítő módszerek
A változatos táplálkozás ősszel is fontos, a gyümölcsök és zöldségek vitamintartalma azonban már nem elegendő a szervezet számára, így C-és D-vitamin szedésével hatékonyan védekezhetünk a megfázás ellen. Az ismert, hogy a citrom és a gyömbér gazdag C-vitaminban, de a savanyú káposzta és a sütőtök sokat tartalmaz, ezekből ráadásul izgalmas és ízletes ételeket készíthetünk. Használjuk a természet patikáját: ropogtassunk friss zöldségeket, gyümölcsöket, igyunk gyógyteákat, méregtelenítő zöldteát!
Sportoljunk! Amíg nem tombolnak a mínuszok, megfelelő öltözékben nyugodtan sétálhatunk vagy futhatunk a szabadban. Ha fázunk, mehetünk konditerembe, de választhatjuk az otthoni tornázást is. A mozgás az immunrendszer erősítése mellett a testre és a lélekre is pozitív hatással van.
Az alvásnak elengedhetetlen a szerepe az immunrendszer erősítésében. De csak a minőségi és mennyiségi alvás segít, ugyanis a szervezet ekkor regenerálódik a leggyorsabban. A napi 1,5-2 liter folyadék – főként víz – fogyasztása ősszel és télen is fontos, hiszen segít a szervezet méregtelenítésében.
A megbetegedéses időszakokban elengedhetetlen a rendszeres, napi többszöri, alapos kézmosás. Akkor feltétlenül, ha hazaérünk, ha beteggel találkozunk, vagy ha mi is gyakran fújjuk az orrunkat. Az influenza ellen a leghatékonyabban védőoltással védekezhetünk. Ha náthásak vagyunk, meleg tea, pihenés, szükség esetén orrspray használat segíthet. Tartós és magas láz, végtagfájdalom esetén azonban keressük fel háziorvost, mert antibiotikumos kezelésre is szükség lehet.