Összesen 336 érvényes pályázat érkezett a március végén lezárult távhőtámogatási kiírásra - idézi az illetékes Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) közleménye Kaderják Péter energia- és klímapolitikáért felelős államtitkárt. A kétmilliárdos pénzügyi keretre közel 2,5 milliárd forint igény érkezett. A forrás a feltételeknek megfelelő összes elképzelés támogatása érdekében akár meg is növelhető - szögezik le.
Az igény a tárca becslései szerint összesen több mint 28 ezer lakás távhőrendszerének felújítására elég. Az átlagos támogatási igény társasházanként-lakásszövetkezetenként mintegy 7,5 millió forint. Egy lakásra így körülbelül 90 ezer forint esik. A pályázók számára kötelezővé tett okos költségosztók révén szigetelés, ablakcsere és minden egyéb beavatkozás nélkül is legalább tizedével csökkenhet a lakásra jutó rezsiszámla - írják. A Klíma- és Természetvédelmi Akcióterv révén a kormány továbbra is segíti a magyar háztartásokat abban, hogy "okos" mérőeszközök révén saját maguk dönthessenek energiafogyasztásuk mértékéről és időzítéséről - mondta Kaderják Péter.
A közöltek kapcsán megjegyzendő: a kiírás lezárultával az utolsó energiafogyasztás-csökkentési célú, vissza nem térítendő állami támogatás is megszűnt. Miközben úgynevezett szén-dioxid-kvótabevételekből a kormánykasszában immár százmilliárdos, vissza nem térítendő energiatámogatásra költhető összeg állhat rendelkezésre, a bőkezűnek addig se nevezhető kiírások 2018 óta látványosan elapadtak. Tavaly a távhőkorszerűsítésen kívül csak a 2017-es gázkonvektorcsere-programot hosszabbították meg. Ráadásul a 80-ról 60 százalékra csökkentett támogatási arány - több más tényező mellett - határozottan kedvét szegte a néhány milliárdos keretet három éve még órák alatt lemerítő parapetes háztartásoknak. (Pedig ez az akció is csak a mintegy hárommillió csereérett fűtési rendszer néhány ezrelékén segített volna.)
A témáért felelős, tavaly felmentett államtitkár, Weingartner Balázs korábban még múlt nyárra-őszre ígért további, elsősorban a szakértők által felfokozottan sürgetett családi- és társasházakra szabott programokat. Tavaly aztán még Weingartner államtitkárságát is felszámolták: az energiahatékonysági támogatásokat Kaderják Péter államtitkársága vette át. Itt ugyanakkor azóta sok érdemi lépés nem történt. A most lezárult távhőprogram tavaly júniusi meghirdetése óta a kormány a lakosság számára újabb vissza nem térítendő energiafogyasztás-csökkentési támogatással nem állt elő. Kifejezetten családi házak szigetelésére négy éve nincs elérhető forrás, társas- és panelházak hasonló felújítására pedig az Orbán-kabinet 2010-es megválasztása óta egyszer sem hirdetett keretet.
A bírálatokat az ITM eddig részint azzal szerelte le, hogy igenis fut vissza nem térítendő támogatás (ez volt a viszonylag szűk közönséget érintő távhőprogram, ami tehát mostantól már nem hivatkozható), az MFB-től vehető fel kamatmentes hitel (ami ugyanakkor a napelemesek kivételével kevéssé nyerte el a lakosság tetszését), hivatkoztak a falusi CSOK-ra és egyéb építési kedvezményekre, de általánosságban Kaderják Péter is rendre kilátásba helyez újabb vissza nem térítendő lakásfelújítási támogatásokat. Az előjelek ugyanakkor rendkívül baljóslatúak.
Amiként arról lapunk elsőként beszámolt, a februárban nyilvánosságra hozott Energiastratégiából látványosan kikerültek a lakások fogyasztás-csökkentését célzó, a nem nyilvános tervezetben még részletesen ecsetelt intézkedések. Tóth Bertalan MSZP-elnök ennek kapcsán azóta számos kérdést intézett a kormánytagokhoz, amire ugyanakkor rendre csak kitérő-semmitmondó válaszokat kap. Kaderják Péter február végén - legalábbis pontosító kérdésünkre - bejelentette az elektromos autók (szintén a szén-dioxid-kvóta-eladásokból állt) másfélmilliós támogatásának felfüggesztését is. Akkor azt ígérte, hogy a forrást a feltételek könnyítése után, "néhány hét múlva" újból elérhetővé teszik. Azóta több mint egy hónap telt el, de elektromos autók változatlanul csak támogatás nélkül vásárolhatók.
A téma kapcsán feltett kérdéseinkre - a vírushelyzetben megnehezült kommunikációs lehetőségeket kihasználva - az ITM nem reagált.