eladás;Kúria;adatok;Mátrai erőmű;Tóth Bertalan;Mészáros Lőrinc;

Nem titkolhatja az Orbán-kormány, mennyit kaszált a Mátrai Erőmű eladásán Mészáros Lőrinc, ki kell adni az adatokat

A Kúria által elrendelt, megismételt eljárásban nemrég a másodfokú bíróság sem módosított a Tóth Bertalan MSZP-frakcióvezetőnek kedvező elsőfokú ítéleten. Az illetékes tárcának ki kell adnia az állami MVM korábbi tulajdonosi határozatait.

Néhány napja a másodfokon eljáró Fővárosi Ítélőtábla a megismételt eljárásban is a felperesnek, vagyis Tóth Bertalan MSZP-frakcióvezetőnek adott igazat a Mátrai Erőmű tavalyelőtti, állami megvásárlásával kapcsolatos adatok kiadását célzó, eredendően Mager Andrea vagyonminiszter ellen indított perében – tudtuk meg az ellenzéki politikustól. Az alperes ma már a jogutód, vagyis az energiaügyi tárca.

Az ügy 2019-ig nyúlik vissza, amikor a felek a szenteste előtti nap bejelentették, hogy az állami MVM Mészáros Lőrinc érdekeltségeitől megvásárolja a Mátrai Erőművet. Az ügylet 2020 márciusi zárásakor kiderült, hogy a vevő az elavult, környezetszennyező egységért 17,44 milliárd forintot még fizet is a kormányfői jóbarát érdekeltségeinek. Sőt, a különböző összevezetések és kapcsolódó ügyletek után a vétel becslések szerint csak az első évben 75 milliárdnyi közpénzt igényelt.) Tóth Bertalan már 2020. elején kikérte az ügy iratait az MVM-től és a kormánytól. Az MVM feletti tulajdonosi jogokat akkor gyakorló vagyonminisztertől az általa részvényesként (alapítóként) kiadott összes határozatot kérte. Sűrű üzengetések után világossá vált, hogy egyik állami fél sem kívánja az adatokat érdemben, kitakarásmentesen kiadni. A frakcióvezető által a vagyonminiszter ellen indított jogi eljárás – melynek során az alperes ma már Mager Andrea helyett a miniszter jogutódja, az Energiaügyi Minisztérium – furamód elsősorban arról szólt, hogy az illetékes kormányszerv mennyi pénzt kér a szerinte titkos adatok kitakarásáért. Így az igényelt összeg több lépcsőben félmillió forint közelébe ugrott. Tóth Bertalanék viszont azzal érveltek, hogy egyáltalán nem igényelnek kitakarásokat, sőt.

Két éve októberben az első fokon eljáró Fővárosi Törvényszék, majd tavaly februárban a Fővárosi Ítélőtábla másodfokon is úgy ítélte meg, hogy az alperesnek a Tóth Bertalanék által méltányosságból megajánlott 54 ezer forint fejében is ki kell adnia az ellenzéki politikus által kitakarásmentesen kért, közérdekű iratokat. A Kúria viszont, a benyújtott felülvizsgálati kérelem nyomán, idén januárban, az ügy úgymond „különös bonyolultságára, vagy kiemelt társadalmi jelentőségére” tekintettel, új eljárásra kötelezte a bíróságot. Tekintettel ugyanakkor arra, hogy az ügy körülményei érdemben nem változtak, az első fok idén áprilisban, a Fővárosi Ítélőtábla pedig néhány napja, lényegileg változatlan - utóbbi jogerős - ítéletben kötelezte a vagyonminiszter helyébe lépő energiaügyi tárcát a Mátrai Erőmű vásárlásához is kapcsolódó irathalom kiadására.

Az igazsághoz hozzátartozik, hogy az MVM ellen hasonló célból indított pert Tóth Bertalan, egy számára kedvező, első fokú ítélet után, másodfokon, egy, a kormánytöbbség által épp az ilyetén szándékok kisiklatása céljából törvénybe iktató pont alkalmazása miatt, elvesztette. A közérdekű adatok kiadása, bizonyos, meghatározott esetekben, a módosítás nyomán, megtagadható.

Előzetes ismereteink szerint Tóth Bertalan ma Facebook-posztban is megemlékezik az újabb, jogerős ítéletről. Eszerint ki kell adni az MVM Zrt.-vel kapcsolatban 2019-2020-ban hozott tulajdonosi határozatokat. Az Orbán-kormány két és fél éve titkolózik a Mátrai Erőmű túlárazott, mutyigyanús megvásárlásának körülményeiről és az MVM-mel kapcsolatos kormányzati tervek részleteiről – fogalmaz az ellenzéki politikus. 2021 januárjában fordult közérdekű adatigénylési kérelemmel a kormányhoz az MVM-mel kapcsolatos, 2019-2020-ban hozott tulajdonosi döntéseket megismerése érdekében. Ebben az időszakban vette meg ugyanis közpénz-tízmilliárdokért az állami MVM a Mészáros Lőrinc által „legatyásított” Mátrai Erőművet. Ebben az időben hozott a kormány különböző stratégiai döntéseket is az MVM-mel kapcsolatban. Bár a bíróság első- és másodfokon is adatkiadásra kötelezte a kormányt, Orbánék az ítélet végrehajtása helyett felülvizsgálati kérelemmel fordultak a Kúriához, amely idén januárban - az ügy "különös bonyolultsága, vagy kiemelt társadalmi jelentősége" miatt (hogy pontosan melyik ok miatt, ezt már nem fogjuk megtudni) - ötfős tanácsban eljárva, az ítéleteket hatályon kívül helyezte, az elsőfokú bíróságot új eljárásra és határozat hozatalára utasítva. A Kúria iránymutatásainak eleget tevő, megismételt eljárásban ugyanakkor pontosan ugyanaz az ítélet született, mint 2021. szeptemberében. A megismételt eljárásban hozott ítélet immár jogerős.

A lényeg:

54 ezer forint költségtérítés ellenében, 15 napon belül megismerhetővé kell tenni az MVM-mel kapcsolatban 2019-2020-ban hozott tulajdonosi határozatokat. Így például azt, hogy mikor és milyen határozatok születtek a Mátrai Erőmű megvásárlásával Mészáros "nemstróman" Lőrinc veszteségeinek kipótlására, vagy hogyan készítették elő a köztulajdonban álló MVM privatizálását 

– írja a frakcióvezető. Mindenkinek joga van tudni, miért, hogyan és kinek akarta átjátszani a Fidesz nemzeti vagyonunk egyik legértékesebb részét, vagy milyen döntésekkel szivattyúzták ki a közpénzt az állami MVM-ből. Tóth Bertalan elvárja, hogy Lantos Csaba energiaügyi miniszter teljesítse a bíróság jogerős ítéletét, tartsa be a törvényeket és fejezze be az alaptalan titkolózást.

Tegnap lapunk kikérte az energiaügyi tárca üggyel kapcsolatos véleményét is, de eddig nem érkezett válasz. Mindazonáltal kevéssé valószínű, hogy a kormány, az ítéletnek megfelelően, kitakarásmentesen elküldi az MSZP-s politikusnak az MVM-mel, illetve a Mátrai Erőmű megvásárlásával kapcsolatos, kitakarásmentes iratokat. Ez az ellenállás ugyanakkor sokak szerint segít a köztudatban tartani a sokak által már elfeledett, botrányszagú állami ügyletet.