Orbán Viktor;kommunizmus;Vlagyimir Putyin;1956-os forradalom;Havasi Bertalan;

Megkérdeztük Havasi Bertalantól, Orbán Viktor szóba hozta-e az 1956-os forradalmárokat fasisztázó orosz tankönyv ügyét Vlagyimir Putyin előtt

Az elmúlt időszakbeli megnyilvánulásainak a fényében az Orbán-kormány antikommunizmusa is egyre inkább megkérdőjelezhető.

2023. október 23-ának különös aktualitása van az 1956-os forradalom és szabadságharc emlékezete szempontjából: a magát antikommunistának és nemzetinek valló Orbán-kormány kommunikációjában mintha egyre inkább halványulna a kommunista rémuralom elleni felkelés emléke és szelleme. Ennek egyik leglátványosabb eleme volt, hogy a Szijjártó Péter vezette magyar diplomácia – amely gyakorlatilag folyamatosan keresi a konfliktust a nyugati országokkal, és sértődötten „tiszteletet” követel tőlük – meglehetős távolságtartással kezelte azt a nemrég megjelent orosz tankönyvet, amelyet kötelezővé tettek az orosz állami iskolákban, és amely az 1956-os szabadságharcot fasiszta felkelésnek titulálta.

A történelemhamisító orosz tankönyvről lapunk korábban több ízben is beszámolt. Ebben 1956-ról a többi között az szerepel:

  • „Sztálin személyi kultuszának kritikáját számos kelet-európai országban felhasználták a szovjetellenes erők. (…) A magyar válságot a nyugati titkosszolgálatok és az általuk támogatott belső ellenzék akciói katalizálták. A Szovjetunió csapatokat vezényelt Magyarországra, és segített a magyar hatóságoknak a tiltakozás elfojtásában.”

  • „A felkelő radikálisok – akik között nem kevesen korábban az egykori fasiszta Magyarország fegyveres alakulatainak harcosai voltak – nemcsak a szovjet emlékművek és jelképek elleni vandalizmussal ’vétették észre magukat’, hanem számtalan gyilkossággal, amelyeket a Magyar Dolgozók Pártja képviselői, a rendfenntartó erők tagjai és családtagjaik ellen követtek el.”

A tankönyv alapján így az orosz iskolákban fasiszta múltú radikális fegyveresekről és nyugati operatív műveletekről fognak tanulni a magyar forradalom kapcsán.

A budapesti orosz nagykövetség tagadta, hogy a tankönyv fasiszta lázadásnak titulálta az 1956-os forradalmat, hangsúlyozva, hogy a sajtóban megjelent információk „az 1956-os magyarországi eseményeknek a kontextusból kiragadott, és az orosz álláspontot szándékosan negatívan bemutató értékelését” tartalmazzák. Ennek a szépséghibája csak az, hogy senki nem állított, hogy a tankönyv a felkelést fasisztázná, a végleges verzióban pedig nagyon is az áll, amire a magyar sajtó (vagy legalábbis annak kormánykritikus része) felkapta a fejét.

Most, a forradalom kitörésének évfordulója előtt megkérdeztük Havasi Bertalant, Orbán Viktor sajtófőnökét arról, hogy a miniszterelnök a Vlagyimir Putyinnal folytatott pekingi találkozója alkalmával szóba hozta-e a témát, és ha igen, akkor mit felelt az orosz elnök és mi lett a beszélgetés konklúziója. Választ ezúttal sem kaptunk, ami nagy meglepetés, szeptember vége felé azt szerettük volna megtudni a miniszterelnök sajtófőnökétől, hajlandó-e találkozni Orbán Viktor Vlagyimir Putyinnal Pekingben. Reakció arra a kérdésünkre sem érkezett, azóta pedig kiderült hogy feltevéseinknek megfelelően a kormányfő valóban tárgyalt az orosz elnökkel.

A putyini paradigmában a XX. század nagy tragédiája a Szovjetunió szétesése, a negatív főhős pedig a nyugati népszerűséget hajhászó, egyoldalú engedményeket tevő Mihail Gorbacsov. Ez a 2023-as orosz tankönyv ezért „elhamarkodott reformokról” ír a glasznoszty és a peresztrojka kapcsán, melyek végül az állam szétveréséhez vezettek. A szovjet szatellitállamok, többek között Magyarország elengedését is óriási hibának tartja. „1989-ben megkezdődött a szovjet csapatok egyoldalú kivonása Kelet- és Közép-Európából. Ez egy különösen átgondolatlan döntés volt, mert a szovjet katonai jelenlét gyengülése a szövetséges országokban a nacionalista és szovjetellenes érzelmek erősödését okozta”, és ezzel megszakadtak a Kelet-Európához fűződő hagyományos kapcsolatok – áll a tankönyvben. 

Miközben a nyugati országok a fentiek töredékéért – például a magyarországi demokrácia leépítéséről szóló bírálatokért – fennhéjázó, elutasító válaszokat kapnak az Orbán-kormánytól, a tankönyv ügyében a kabinet sokáig csendben maradt. Végül Menczer Tamás külügyi államtitkár törte meg a jeget, ám a gránitkeménységű kiszólások helyett ezúttal csak a tárgyilagosnak szánt kijelentés maradt: – 1956-ban a magyar emberek fellázadtak a kommunista diktatúrával szemben, ez világos, egyértelmű tény, nem vitakérdés. Minden ezzel ellentétes állítás hamis. Ami történt annyira egyértelmű, hogy erről nem nyitunk vitát senkivel – közölte.

Az orosz nagykövetet azóta sem hívatták be az ügyben, helyette a Szijjártó-féle külügy kvázi beakadt lemez módjára azt ismételgeti, hogy 1956-ról vitázni sem nem hajlandó. A külgazdasági és küülgyminiszternek csaknem egy hónappal a tankönyvbotrány kitörése után sikerült szóba hoznia Szergej Lavrov orosz külügyminiszter előtt a témát. A Vlagyimir Putyin által Barátságért érdemrenddel kitüntetett magyar tárcavezetőt megnyugtatták, mondván, az ügyben az orosz elnök legutóbbi nyilatkozata az irányadó.

Vlagyimir Putyin nemrég a Keleti Gazdasági Fórumon újságírói felvetésre - amely szerint Oroszországot gyarmattartó hatalomként tartják számon a Szovjetunió elnyomó tevékenysége nyomán - azt válaszolta, hogy „hiba volt” a Szovjetunió döntése, hogy tankokat küldött az 1956-os magyar forradalom és az 1968-as prágai tavasz leverésére. Később úgy nyilatkozott, hogy nem is olvasta a tankönyvet, de a forradalom szerinte a magyar vezetés hibái miatt tört ki.

Azóta az Orbán-kormány hivatkozhat is erre, csakhogy

arról még egy szó sem esett, hogy az orosz elnök tanácsadója által írt, minden állami iskolában kötelezővé tett orosz tankönyvben akár csak egy betűt is átírnának, így aztán miközben az Orbán-kormány nem hajlandó vitázni 1956-ról, az orosz diákok fejét változatlanul történelemhamisító állításokkal tömik tele.

A puhány voltát firtató kérdéseket az Orbán-kormány visszatérő fordulatként az energiafüggőséggel érveli, csakhogy áttekintve Orbán Viktor és külügyének közelmúltbeli ténykedését, egyre több példa igazolja, hogy a miniszterelnök számára már az antikommunizmus is egyre kényelmetlenebb téma:

  • 2022. november 4-én a miniszterelnök a Twitteren úgy emlékezett meg a szabadságharc eltiprásáról, hogy egy szóval sem említette, mi ellen és kik ellen lázadt fel a magyarság;

  • Az az orosz-ukrán háború vonatkozásában a legteljesebb nyugalommal használja magára nézve a „béketábor” kifejezést, amely fordulat történetesen Joszif Visszarionovics Sztálin szovjet diktátor fő propagandistájától, Andrej Zsdanovtól származott a hidegháború idején.

  • Múlt heti pekingi útján a többi között arról értekezett, hogy Magyarország és Kína politikai barátságának „mélyebb, kulturális alapja” is van, mivel a szovjet blokkból Magyarország ismerte el elsőként a Kínai Népköztársaságot. Ez 1949. október 4-én történt, Magyarország legfőbb hatalmasságát ekkor Rákosi Mátyásnak hívták.

  • Ha pedig Kínáról van szó, Orbán Viktor fenntartásai korábban is elillantak a kommunizmussal szemben. Ennek a jele volt, hogy a 2017-es pekingi látogatásán simán megkoszorúzta a kommunista emlékművet azon a Tienanmen téren, ahol 1989 nyarán a kínai néphadsereg vérbe fojtotta a diáktüntetéseket. Az összetűzésekben hozzávetőlegesen 1500-3000 ember halt meg.

Mellesleg a Fidesz eddig 27-szer szavazta le a kommunista ügynökakták nyilvánosságra hozataláról szóló LMP-s javaslatot. Hogy mindezek fényében mennyire tekinthető hitelesnek a kormányzat antikommunista elköteleződése – nos, ezt mindenki döntse el maga.