orosz gáz;rezsicsökkentés;rezsiemelés;

Az Orbán-kormány nyolc hónap alatt 337 milliárd forinttal többet fizetett a Putyin-rezsimnek a földgázért, mintha tőzsdén vette volna

Augusztusban 6,6 százalékot tett ki orosz gázárunknak a holland tőzsde irányadó, két hónappal korábbi szintjéhez viszonyított felára – számítottuk ki a KSH minap frissített külkereskedelmi nyilvántartása alapján. 

Ez az orosz sáp április óta tapasztalt csökkenése után, júliushoz képest újfent némi emelkedést jelent. Arra, hogy Vlagyimir Putyin az  egyik utolsó uniós partnerének az oly sokat átkozott Nyugat árainál olcsóbban adja a fűtőanyagot, egyelőre nem látszik esély.

A gázpiacokon az augusztus a jelek szerint némi megnyugvást hozott. Ekkor az oroszok számításunk szerint körülbelül 122 forintot kérhettek tőlünk a fűtőanyag köbméteréért, ami 3 százalékos drágulás júliushoz képest. A TTF nevű holland tőzsde két hónappal korábbi, vagyis júniusi, irányadó átlagára 114 forintra jön ki. Orosz sápunk növekedéséhez az vezetett, hogy a TTF egy hónap alatt csak 2 százalékkal nőtt.

A TTF-nek a kormányzati kommunikáció által is átvett mértékegységeiben amíg az oroszok augusztusban megajoule-onként 33,4 eurót kérhettek tőlünk, addig a holland tőzsde irányadó, júniusi átlagára 32,6 euró volt. Uniós pénznemben számolva az orosz felár egy hónap alatt 4 százalékról 2 százalékra csökkent, amely szintnél tavaly március óta csak magasabbat mértünk.

A kimutatások tanúsága szerint augusztusban a hazai gáztárolók töltését az állami MVM teljes gőzre kapcsolta. Egy hónap alatt 687 millió köbméter gázt kaptunk Moszkvától, ami a tavalyi év azonos havi szintjének kétszerese. Tavaly mindazonáltal a mostani adag feléért az idei ellenérték dupláját fizettük ki. Magyarán a gáz ára egy év alatt a negyedére esett. Idén augusztusig 3,6 milliárd köbméter orosz gázt kaptunk. Ez harmadával haladja meg a tavalyi év hasonló időszakának mennyiségét. Az ezért összesen kifizetett, 869 milliárd forint 16 százalékkal múlja alul a tavalyi év első nyolc havának orosz gázszámláját.

Szintén sovány vigasz, hogy az egyre inkább „beállt” piaci gázárak kisebb hullámzásai nyomán ezúttal az oroszokkal "üzletelve" hárommilliárd forinttal jobban jártunk, mint ha a gázt ugyanakkor a tőzsdén szereztük volna be. Ilyen „sikerre” közel egy éve nem akadt példa. Így a hosszú távú mérleg változatlanul siralmas. 

Ha ugyanis a fűtőanyagot idén nem az Orbán-kormány által a Putyin-rezsimmel kötött, 2021 októberétől 15 évig hatályos szerződés alapján, hanem a tőzsdén vesszük meg, csak 2023 augusztusáig 337 milliárd forinttal kevesebbet fizettünk volna Moszkva háborús kasszájába.

A tőzsdei árak érvényesítésének kéthavi elcsúsztatása, valamint a KSH további, hasonló hosszúságú feldolgozási ideje miatt a magyarországi orosz gázár augusztushoz képest további négy hónapig, vagyis decemberig nagyjából pontosan előre jelezhető. Amíg ugyanis a TTF irányadó ára júliusban további tizedével esett, addig az azt követő időszak viszonylag erőteljes áremelkedést hozott. Így az októberi TTF – ami a mi decemberi, orosz árunkra hat - a júliusi mélypont kétharmadával magasabb. Igaz, ez a köbméterenként 171 forintnak megfelelő szint még mindig a tavaly augusztusi árak kevesebb mint ötödére rúg. A másik oldalról viszont az is igaz, hogy ez a szint a 2021 tavasza előtti – a Covid-válság tetőfokán 20 forint alá is benéző - piaci gázáraknak még mindig a többszöröse.

Mindemellett változatlanul érthetetlen, hogy az Orbán-kabinet miért nem csökkenti a tavaly augusztusban a háztartások átlagfogyasztás feletti felhasználására bevezetett, a rezsicsökkentett ár hétszeresére rúgó, köbméterenként 767 forintos „versenypiaci költségeket tükröző árat”. Ez a tarifa ugyanis, legalábbis a KSH adataiból kiindulva, egy éve – az orosz ár tekintetében tavaly december óta – semmilyen megközelítésben sem tükrözi a – nyilvános adatok szerinti - versenypiaci költségeket. Gulyás Gergely kancelláriaminiszter a legutóbbi kormányinfón az ezzel kapcsolatos kérdést azzal ütötte el, hogy a kormány a hatósági energiaárakat félévente vizsgálja felül, amire legközelebb decemberben kerül sor. Ezek szerint ugyanakkor júniusban a mostaninál harmadával alacsonyabb gázárak mellett sem látták okát a „versenypiaci költségeket tükröző ár” csökkentésének.

Lapunk tavaly január óta, havonta közöl az Orbán-kormány által titkosnak mondott orosz gázárunkra vonatkozó becslést. Ez idő alatt a kormány számos állítását cáfoltuk. Az elmúlt közel két év során módszertanunkat úgy a kabinet, mint „független szakértők” részéről, számos támadás érte. Ugyanakkor, míg figyelembe vehető korrekciós javaslat mindeddig nem érkezett, propagandájuk szókészletéből az általunk cáfolt állítások javarészt „kikoptak”.